• Gde se nalazimo
  • Alarmni Sistemi

    Elektronski sigurnosni sistemi su mnogo pristupačniji cenom od onoga što većina ljudi misli.
    Cena ovih sistema se može uporediti sa cenom običnih kućnih aparata, koji postoje u svakom domu.
    Alarmni sistemi predstavljaju jedan od osnovnih elektronskih sistema tehničke zaštite. Primarna namena ovi sistema je rana detekcija i alarmiranje neovlašćenog ulaska u štićeni prostor.

    Podela alarmnih sistema tehničke zaštite po trenutku upotrebe je na protivprovalne i protivprepadne alarmne sistema.
    Tačnije ako korisnik alarmni sistem uključi u toku svog boravka on ga onda koristi kao protivprepadni sistem.
    Primer: Korisnik pritiska panik taster i aktivira alarm (tihi u kontrolnom centru ili glasni preko sirene).
    Korisnik kad nije u objektu alarmni sistem koristi kao protivprovalni.
    Primer: Provalnik obija vrata i ulazi u objekat, senzor ga registruje i aktivira sirenu.
    Po načinu izvoñenja instalacija alarmni sistemi se dele na žične, bežične i kombinovane.


    Detektori/Senzori – Postoji širok spektar detektora koji svojim karakteristikama i nameni detektuje različite pojave koje se manifestuju kao alarm.

    - Senzor pokreta najčešći oblik alarmnog senzora koji detektuje kretanje u štićenom prostoru. Izrañuju se za unutrašnju i spoljašnju montažu. Maksimalna daljina pokrivenosti ovih senora je od 10m do 15m, pod max uglom od 90o. Dele se na : mikrotalasne, infracrvene i dualne.





    Podela sigurnosnih sistema:

    1. Postoje razni sistemi senzora koji sluze za detekciju stetnih dogadjaja, kao sto su: detektori loma stakla, vibro senzori, senzor poplave, senzori za vrata i prozore, senzori za curenje gasa, za pojave pozara i drugo.



    2. Alarmna centrala (kontrolni panel) je glavni deo "mozak" alarmnog sistema. U njemu se sve informacije slivaju, on aktivira sirene i salje vlasniku dojavu o aktiviranju sistema.

    Signaliziranje alarmnih sistema odvija se kao tihi, glasni ili kombinovani alarm. Glasno signaliziranje alarma obezbeñuje se putem unutrašnje ili spoljašnje sirene. Tiho alarmiranje je slanje alarmnog signala putem neke od vrste komunikacije do kontrolnog centra ili telefona korisnika/odgovornog lica.

    Moderni alarmni sistemi se kontrolišu pomoću tastature, unošenjem šifre, dok napredniji sistemi se mogu kontrolisati i pomoću kodiranih kartica ili daljinskih upravljača. Daljinski upravljač pouzdanog alarmnog sistema mora da koristi plivajući kod koji sprečava kopiranje i dekodiranje signala.

    Zicani ili bezicni alarmni sistemi?


    Bežični alarmi ugradjuju se lako i brzo bez nepotrebnog bušenja na objektu. Žičani alarmi su zahtevniji sa postavljanje i moraju biti instalirani od strane profesionalnog lica ali su daleko sigurniji. Ukoliko se odlučite za bežični alarm njegova prednost je i u tome što ga lako možete poneti sa sobom u slučaju selidbe, a detektori se napajaju iz baterija koje se moraju redovno menjati. Kod naše ponude to ne mora biti u napred odlučeno, svi naši sistemi nude mogućnost kombinovanja obe tehnologije

    Šta se dešava za vreme aktiviranja alarma?

    1. Unutrasnja sirena se aktivira proizvodeci zvuk visoke frekvencije-na psiho bazi, da bi onemogucila orijentaciju provalnika, ili da ga odvrati od njegovih namera.
    2. Spoljna sirena sa svojim stalnim trepcucim svetlom, cak i kada nije aktivirana, privlaci paznju prolaznika i komsija. Kada se aktivira svojim prodornim zvukom odbija provalnike i svi prolaznici ce se okrenuti ka tom zvuku. Kvalitetna sirena poseduje poseban mehanizam zaštite od oštećenja, presecanja kablova neovlašćenog otvaranja ili skidanja sa zida, pri čemu se odmah signal sabotaže prenosi kontrolnom panelu i monitoring centru.
    3. Ukoliko kontrolni panel alarmnog sistema poseduje GSM dojavu, ili je povezana fiksna telefonska mreza na nju, vlasnik putem telefona prima obavestenje da je alarmni sistem aktiviran. On prima poziv od strane alarmnog sistema u kojem cuje aktiviranu sirenu.


    Ko treba da ugradi alarmni sistem?

    1. Profesionalna instalacija sistema garantuje veliku pouzdanost sistema, što priznaju mnoge osiguravajuće kompanije odobravajući vam velike popuste i do 30% na premije osiguranja, neprofesionalna instalacija vam neće doneti ove prednosti .

    2. Profesionalna instalacija sistema i redovno održavanje vam omogućuju i značajno dužu garanciju na opremu sistema. Profesionalna instalacija vam nudi maksimalnu zastitu objekta po razumnoj ceni i sa velikim iskustvom i stalnim usavrsavanjem instalatera. Alarmni sistemi, ukoliko se ugradjuje profesionalno, su veoma otporni i traju dugo bez ikakvih kvarova. Predlažemo da se raspitate i pogledate radove profesionalne instalacije kod vaših prijatelja ili poznanika i uverite se u vrednost ovih radova.

    3. Nasa je preporuka da ne instalirate sami alarmne sistemi, niti da angazujete elektricare.
    Pravilna-profesionalna instalacija mora pored osnovne funkcije komponenti da obezbedi i pouzdanu protiv sabotažnu zaštitu,
    koja je od kritične važnosti da vaš sistem funkcioniše onda kada to stvarno bude potrebno, a ne da jednostavno bude sabotiran.